Napięcia bólowe – jak zaradzić?

Każdy z nas odczuwał kiedyś ból pleców, krzyża, lub ramion. Chociażby przez chwilę. Czym mógł być spowodowany i jak mu zaradzić?

Najczęściej bóle, z którymi ma do czynienia masażysta są w dużej mierze wywołane przez napięcia mięśniowe. Co ciekawe jednak, pacjent sam może źle rozróżnić dokładne miejsce prawdziwej przyczyny.

Teoria bólu pokazuje, że nie zawsze może do nas dotrzeć informacja o tym, gdzie mamy napięcie, a gdzie dotyka ono po prostu nerwu.

Praktyka pokazuje, że lepiej, aby badający palpacyjnie zbadał NIE TYLKO miejsce, które wskazuje pacjent.

To znaczy, dotykiem sprawdził także obszary łączące się z danym miejscem (teoria tensegracji). Mięśnie mają wspólne miejsca przyczepów, oraz mogą ze sobą współpracować głębiej niż myślimy. Zwłaszcza w kwestii rozkładania napięć w tkance miękkiej.

Nie leczymy napięć tylko masując, dotykając czy chuchając na samo bolące miejsce.

Najczęściej to miejsca „nie widoczne” dla pacjenta, których wręcz może nie czuć na początku badania – są dużo ważniejsze dla relaksacji i zmniejszenia bólu.

Samo miejsce może być tylko ogniskiem bólowym, naszym odczuciem. Miejsca z największymi napięciami, które koniecznie należałoby zrelaksować mogą być wręcz niedokrwione i upośledzone (zablokowane) jeśli chodzi o wrażliwość.

Przyczyna fizyczna może leżeć wręcz absurdalnie daleko. Oczywiście, dziwnie dla pacjenta, ale dla badającego już nie. Takie powiedzmy bóle kolana mogą być leczone przy pomocy masażu uda, łydki, biodra czy kręgosłupa lędźwiowego.

Nie mówiąc już oczywiście o teorii akupresury, która objawia nam zakończenia nerwowe na stopie lub ręce odpowiedzialne za daną część ciała. Tutaj piszę o zewnętrznych połączeniach w tkankach miękkich.

acupressure-methods-for-pregnancy

Podsumowując – jeśli dolega Ci ból pleców, jakieś silne napięcie, możesz spróbować zrelaksować je sam. Jednak tylko ktoś z wykształceniem masażysty, lub fizjoterapeuta może znaleźć o wiele więcej przyczyn i doprowadzić do wielokrotnego zmniejszenia dolegliwości.

Polecam tutaj swoją ofertę

admin Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *