Mnóstwo Zielenin

Czy jadłeś kiedyś jednego dnia tyle rodzajów sałatek?

Mi też się to rzadko zdarza. Jednak codziennie dodaję (gdzieś, w czymś, a najlepiej w szejku) coś zielonego i liściastego.

Co to może być? Na zdjęciu przedstawiam Państwu:

Pan szpinak, Pani sałata lodowa, oraz domokrążca Pani kapusta pekińska!

Mnóstwo Zielenin

Każdy z nas słyszał, że „sałatki są bardzo zdrowe”. Często też wsadzamy je właśnie do sałatek, czyli pokrojonych składników w talerzu (ciekawa konotacja nazw, prawda)?

Najczęściej jednak te połączenia to warzywa (pomidor, ogórek), kilka liści sałaty (ale przecież nie da się tego zbyt wiele zjeść) no i… właśnie. Feta, sery, coś smażonego, kurczak. Oczywiście dressing, czyli polewka oliwą z oliwek. Albo majonez i przyprawy.

No i ze zwykłej sałatki robi się coś skomplikowanego, cywilizowanego, i niekoniecznie zdrowego.

Jednak to nie o tym artykuł, a o tym – jak rzeczywiście zmienić tą sałatkę w coś fajnego. Tak, żeby móc jej zjeść trochę więcej. I żeby rzeczywiście to zdrowe cudo mogło zacząć budować nasz organizm. Opiszę w skrócie, o co chodzi.

Otóż, robimy sobie taki ciężki, tłusty miks… żeby się najeść. Żeby poczuć, że coś zjedliśmy. (no i przy okazji wydaje nam się, że „musi być dodatkowy tłuszcz, żeby rozpuścić witaminy”). Łatwo się najeść tłuszczem, ale trudno się najeść liśćmi.

Tą komplikację rozwiązuje jedno stwierdzenie: składniki mineralne, w które tak bogata jest sałata są trudne do przetrawienia w formie zwykłych liści. Trzeba je albo dokładnie przeżuć (własnie po to mamy tyle płaskich ząbków i żuchwę poruszającą się w płaszczyźnie poziomej) albo… zmielić.

I tutaj kłaniają się Zielone Szejki. Do blendera można wsadzić praktycznie dowolną ilość sałaty, i nie trzeba już tak bardzo „męczyć” się z gryzieniem sałaty. Nie mówiąc już o przygotowaniu samego posiłku.

Oczywiście – nie uważam za konieczność miksowania wszystkiego na raz, czy codziennego jedzenia płynnej sałaty. Jednak, co często powtarzam

warto eksperymentować!

Spróbuj, zamiast zwykłego szejka (powiedzmy banan + mleko) dodaj do niego sałatę (banan + szpinak + woda). Zobacz różnicę. Jest sycący? Smaczny? Spróbuj!

Tutaj kilka ciekawostek odnośnie różnych rodzajów sałat

http://portal.abczdrowie.pl/wlasciwosci-salaty

admin Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *