Jak powiedzieć o czymś ważnym?

Chcesz dać znać o trudnej sprawie, ale… wręcz nie możesz. Chciałabyś dać znać facetowi o niezbyt przyjemnych odczuciach? Albo może potrzebujesz porozmawiać na ważny temat z dziewczyną?

To nie wyraźny, ale ważny lęk. Dokładniej: przed wyrażeniem uczuć. A o co w nim chodzi?

Jak w każdej relacji, zwłaszcza dłuższej niż kilka minut, potrzebujemy i chcielibyśmy się wymieniać – nie tylko informacjami. Ale tym co czujemy, jak nam jest razem. Na szczęście lecę z pomocą rozgryźć ten mały lęk, tudzież dziwną blokadę (powodującą skądinąd pokraczne komplikacje).

Ponieważ, żeby zamiast zacząć się kłócić, lub omijać temat musimy…

Przejść próg emocjonalny.

Im coś ważniejsze, tym większą barierę sobie stawiamy. Dlatego możemy wybierać krzyk, pokrętne pokazanie tematu czy … milczenie. Ale nie jest to coś fajnego!

Tak więc, czy warto omijać problem i milczeć? Czy lepiej dowiedzieć się o kilku sposobach, jak przełamać swoją blokadę, i lepiej porozumieć się z drugą osobą (opowiadając o tym, co czujesz)?

Ok, jakie są rozwiązania?

Po pierwsze: nie umrzemy od tego. Czyli, jak mówi transerfingzmniejsz wartość problemu w swojej głowie. Zmniejszymy przy okazji mury, które nas dzielą od Siebie. A świat się przez to nie załamie. Jasne – jest to sprawa pierwszorzędnej wagi, ale nikt nie umrze, jeśli się nie uda.

Żeby było łatwiej, to, po drugie: zaufaj. Sobie i drugiej osobie. Może to być ważny podpunkt – no bo, w końcu jeśli nie chcemy czegoś powiedzieć, to znaczy, że nie ufamy drugiej osobie na tyle? To jak możemy budować coś razem? Zaufanie to dość trudny proces, ale jeśli spróbujemy to … najprawdopodobniej druga osoba nam nic nie zrobi.

Dalej: sprawdź czego sam potrzebujesz. Czy nie oceniasz Siebie przypadkiem zbyt negatywnie? Może nie chcesz mówić, żeby nie być skrytykowanym, i potrzebujesz, żeby druga osoba Cię dobrze oceniła? Często to właśnie jest ukryta – i tak ważna potrzeba docenienia.

Powiedz sobie, że szczerość jest ok. Nie jest najprostsza, ale jest bardzo skuteczna. Owszem, czasem może totalnie rozwalić związek (zdradziłem Cię!), ale zwykle bardzo pomaga. Jeśli używana w odpowiedni sposób (podobasz mi się w tej sukience – wyrażenie swoich odczuć).

Tak więc – sprawdź te kilka porad, i rozmawiaj. Zwłaszcza na trudne tematy, wtedy najlepiej się wspólnie rozwijamy 🙂

Daj znać jak efekty.

admin Opublikowane przez:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *